THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Trojskladbové promo od Slovákov AENEAS ma prekvapilo z viacerých hľadísk. V prvom rade preto, že sa táto kapela prebrala z dlhého zimného spánku, veď naposledy dali o sebe vedieť v roku 1999, keď im vyšlo vynikajúce demo „What's Still Remains?“. Potom ešte absolvovali niekoľko koncertov a akoby sa po nich zľahla zem. Síce už niekedy v roku 2004 som začul čosi o znovuobnovení, no pokiaľ nevidím výsledky... Našťastie výsledky na seba nedali dlho čakať. V druhom rade preto, že vyprodukovali naozaj veľmi kvalitný materiál a nakoniec preto, že mali odvahu siahnuť po ženskom hrdle...
Podľa mytológie bol AENEAS jedným z mala obyvateľov, ktorým sa podarilo ujsť z obliehanej Tróje. Križoval moria dovtedy, kým pre svojich ľudí nenašiel vhodné miesto na život. Stalo sa tak v na území dnešného Talianska, kde založil mesto Lavinium (dnešný Rím). A presne tak ako bájny AENEAS sa plavia Slováci po neprebádaných vlnách hudobnej produkcie a týmto promo albumom sa im podarilo založiť osadu, ktorá ma obrovský potenciál prerásť v hudobný Rím. Angažovanie pôvabnej speváčky so zlatým hrdlom a veľkým talentom, ex-členky formácie CHILL ON THE SUN, Barborky „Babo“ Kolárikovej, bolo viac ako výborným ťahom. Niežeby bol na predchádzajúcom materiáli zlý spev, to určite vôbec nie, ale tento zlatý hlas pozdvihol AENEAS oveľa vyššie a ďalej, ako boli doteraz. Na prome sa nachádzajú tri skladby, ktoré by sa po hudobnej stránke dali charakterizovať ako hardrock s metalovými vplyvmi. Po inštrumentálnej stránke mi neostáva nič iné ako chváliť, vynikajúce hudobnícke výkony celej skupiny sú priam až na neuverenie. AENEAS sú priam ukážkovým príkladom toho, ako je možné s takýmto talentom produkovať zaujímavú muziku bez toho, aby nudili svojím predvádzaním sa. Celej nahrávke dominuje úžasná rytmika, podporovaná zaujímavou gitarou a ako čerešnička na torte pôsobí na tejto nahrávke variabilný melodický spev. Prvá, našliapaná, skoro metalová „Spaceboard“, je miestami prešpikovaná klávesmi a samplami, ktoré jej dodávajú na atmosfére. Klávesy a sample sa nachádzajú na celej nahrávke, ale v decentnej forme, miestami takpovediac nepolapiteľne. Samotné sample má na svedomí producent PiKey. Výborný spev je v tejto skladbe podporený backing vokálom gitaristu Vlada Kravca.
Let it go ...if you surrender.
So let it fly ...if you surrender.
Come on get the star ...if you surrender.
Go to the sky ...if you surrender.
Go!!!
Pomalý sa rozlievajúca „About You“ sa tak isto, ako aj ostatné dve skladby, v texte zaoberá témou vzťahov a lásky. Mimochodom, texty sú výborné a musím za ne pochváliť ich autora Vlada Kravca. V poslednej, „orientálnej“ „Taje Mahal“ okrem výbornej rytmiky vynikne hlavne už viackrát mnou spomínaný vokál zlatého hrdla tejto formácie.
I am lullaby.
Sing moolight dream.
Save the wish from night.
Po zvukovej stránke v podstate ani nie je čo kritizovať, keďže viem, s akými rozpočtami na štúdio sa musia vyrovnať kapely bez vydavateľa. S takýmto moderným zvukom by mohli byť veľmi spokojné aj mnohé kapely s vydavateľom a rozpočtom na profesionálne štúdiá. Za zvuk vďačia okrem svojho talentu hlavne producentovi menom Pikey (brat gitaristu a hlava hudobného projektu FAIRY TALE). Plnofarebný obal proma je síce jednoduchý, ale dobre spracovaný, so všetkými potrebnými informáciami o kapele, vrátane textov. Som v pokušení dať plný počet bodov, no odolám tomuto mámeniu a nejaký ten bod odpočítam za to, že ide len o krátke trojskladbové promo a pol boda dole za to, že aj už spomínaný zvuk by predsa len mohol ponúknuť viac. Dúfam, že sa čoskoro dočkáme plnohodnotného materiálu, ktorý už bude vydaný oficiálne a taktiež dúfam, že ušetrené body budem môcť udeliť s radosťou.
Vynikajúca, metalom ovplyvnená hardrocková záležitosť, produkovaná inštrumentálne zdatnými hudobníkmi a s perfektným, variabilným spevom v podaní predstaviteľky tej krajšej polovičky ľudstva.
8,5 / 10
Vladimír Kravec
- gitary, klávesy a vokál
Barbora Koláriková
- spev
Peter Galád
- basgitara
Feri Kecskeméti
- bicie a perkusie
hosť:
Peter „Pikey“ Kravec
- sample
1. Space Board
2. About You
3. Taje Mahal
Promo MMV (2005)
What's Still Remains? (1999)
Forever (1997)
The Confession (1995)
First Deed Of Aeneas (1993)
Vydáno: 2005
Vydavatel: samovydanie
Stopáž: 12:22
Produkce: Pikey
Studio: Džem studio
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.